ГВ та карієс: чи є зв'язок?
Грудне вигодовування майже завжди супроводжується годуваннями вночі, і це є біологічно нормально для малюка, який повинен їсти і вночі також. Разом з тим, нічні годування допомагають жінці в підтримці лактації. Окрім всього, нічні годування – це заспокоєння малюка та допомога для продовження сну.
Проте інколи ми можемо почути «поради» на кшталт: «ГВ викликає карієс, коли є зубки треба завершувати ГВ і не треба годувати вночі, бо це викликає карієс».
Які ж факти?
Почнемо з того, що ВООЗ та Американська академія педіатрії рекомендують продовжувати ГВ до 2 років і далі за бажанням матері та дитини.
Що стосується саме карієсу, багато досліджень є дуже суперечливими, адже ГВ це один з факторів, що досліджуються і відокремити його від інших факторів, що також мають вплив, дуже важко. Тому так важко зробити конкретні висновки.
Буду максимально конкретною в цьому дописі:
Звіт, опублікований (ВООЗ), 2020 року - «докази свідчать про те, що немовлята, яких годують грудьми в перший рік життя, мають нижчий рівень поширеності карієсу, ніж ті, яких годують дитячою сумішшю».
У звіті додається: «Один систематичний огляд показав вищий ризик раннього дитячого карієсу, коли грудне вигодовування продовжується після одного року, але аналіз даних не враховував належним чином такі важливі фактори, як споживання цукру з інших джерел».
Згідно з дослідженням Erickson в 1999 році, сама по собі лактоза в грудному молоці не спричиняє зниження рН слини настільки, щоб викликати карієс. Таким чином, вчені зробили висновок, що грудне молоко не викликає карієсу.
Звіт 2019 року: дані свідчать про те, що грудне вигодовування до 2-річного віку не підвищує ризик раннього дитячого карієсу. Надання доступу до фторованої води та навчання осіб, які доглядають за дитиною, є виправданими підходами до профілактики раннього дитячого карієсу. Обмеження цукрів у напоях в пляшках і прикормі має бути частиною цього навчання».
Сучасні дослідження показують, що харчування та погана гігієна є причиною проблем із зубами, а не грудне вигодовування.
Найбільше мені подобається висновок Австралійського дослідження 2020 року: грудне вигодовування не було пов'язано з виникненням карієсу у дітей. Враховуючи широкі переваги грудного вигодовування та низьку поширеність тривалого грудного вигодовування в цьому дослідженні та в Австралії в цілому, рекомендації щодо обмеження грудного вигодовування є необґрунтованими, і грудне вигодовування слід заохочувати відповідно до глобальних і національних рекомендацій. Щоб зменшити поширеність раннього дитячого карієсу, необхідно посилити зусилля для обмеження продуктів з високим вмістом вільного цукру.